Ezzel a sporttal először kisgyermekként találkoztam, de nem úgy, hogy játszották néhányan az általános iskolai udvaron, hanem a Space Jam című akcióhorrorrajzfilmben láttam a Looney Toons szereplőket Michael Jordannal kosarazni. A film magával ragadott, másnap már volt matricaalbumom is, megint másnap elcseréltem a mindent verő Pókember bábum egy Tapsi Hapsi figurára... Pókember, ha ezt olvasod, tudd, hiányzol!
A kosárlabda egy nagyon jó csapatjáték, ahol a gyorsaság és a jó meglátás, valamint a precizitás a legfontosabb erények. Itt is, mint minden csapatsportban, lehet egyénieskedni, ám ezzel nem csak a csapattársak unszimpátiáját vívhatjuk de, ha el is ronthatjuk az egész játékot vele. A foci sem arról szól, hogy egy valaki elfut a szélen, aztán ellövi messzire (Robben). Kombinatív, sokpasszos játék, na az a szép! Ezért is csapatsport :)
A kosárlabdához alapvetően 3 tárgy kell: egy labda és két palánk + a pálya, ha azt tárgynak vesszük. Mondhatnánk, hogy viszonylag egyszerű játék, de azért ez így nem teljesen igaz. Figyelni kell arra, hogy ne induljunk kétszer, ne érjen a lábunkhoz a labda, hogy jól helyezkedjünk, és hogy ne ejtsük ki a kezünkből a labdát, ha már hozzánk került. Két csapat játszik, mindegyikben öt játékos van. Mivel folyamatosan rohangálni kell a pályán fel s alá, így elkélnek a cserék is. Kapus, ellenben a focival, hokival, vagy hát tulajdonképpen bármi más, labdával vagy koronggal játszott játékkal, nincsen! A palánk elég magasan van, hülyén nézne ki, ha egy kapus folyamatosan csak a gyűrűt védené...
Alapeleme a játéknak a labda pattogtatása, ugyanis előre csak így haladhat a támadás, hiszen kettőnél többet nem léphetünk a labdával. A testi kontakt a játékosok között nem engedett, dobás közben nem lehet úgy hátráltatni a másikat, hogy meglökjük, vagy a cipőnkkel arcon simítjuk. Felugrunk előtte, helyezkedésünkkel gátoljuk a labdás játékost a passzolásban, de ennyi, amit védőként tehetünk. Ha mégis szabálytalankodunk, akkor szabaddobással jön az ellenfél, vagy ugye büntetőt is elvégezhetnek, ha dobás közben faultolunk.
A pálya felfestése nagyon fontos, hiszen nem mindegy, honnan dobjuk a kosárra a labdát. A büntetőkért 1 pont jár, ha a 3-pontos vonalon belülről dobjuk be a labdát, akkor az 2 pontot ér, ha pedig a vonalon túlról, akkor 3 pontot szerzünk csapatunknak. Gyorsítja a játék iramát az, hogy a támadócsapat nem dobhatja a félpályájára vissza a labdát, így mindenkinek támadnia kell. Sőt, összesen 24 másodperc áll a rendelkezésükre, hogy gyűrűt találjanak a labdával, máskülönben a játékszer az ellenfélhez kerül, és ők támadhatnak tovább.
A kosárlabda az Egyesült Államokban a legnépszerűbb, az NBA jelenti a sport csúcsát. Tulajdonképpen ez a kosár NHL-je :) Európában egyre népszerűbb, jelenleg talán a spanyolok a legjobbak a kontinensen. Kis hazánkban nem a legnépszerűbb, ez tény, de a Szolnoki Olaj férficsapata, vagy a Sopron és a Pécs női csapata azért elég ismert mind idehaza, mind a nemzetközi porondon. Rátgéber Lászlót és Dávid Kornélt például nem hiszem, hogy sokaknak be kéne mutatni :) Remek kis sport tehát, ami nagyon jól leizzaszthatja a játékosokat. Ha pedig valaki elég magas, megtapasztalhatja a zsákolás nagyszerű élményét is!